Grattis till vinnarna!

Sverige - Vi har ett resultat!

Slutgiltigt resultat

Grattis Mönsterås NSF, Lf 14 Juni och Lf 4649 Funbo framtid till vinster i era respektive klasser!

Här nedan finns det slutgiltiga resultatet för årets Pumpen.

Facit till frågorna finns här: Facit 2015

Resultatlista att ladda ner finns här: Resultat 2015

I den rättningsmall som användes under Pumpenkvällen hade det blivit fel i hur många poäng man skulle få för de som var med i laget, men som ännu inte var medlemmar. Så i första rättningen fick man 2 poäng/person. Det korrekta antalet poäng, som också framgick av instruktionen till lagen, var 1 poäng/person. Detta gör att flera lag har tappat poäng jämfört med första rättningen. Maxpoängen i årets tävling är 78 poäng.

 

LILLA KLASSEN 1-10 deltagare
Plac Startnr Lagnamn Distrikt Poäng Vinst
1 H38 Mönsterås NSF Kalmar 63 1 500 kr
2 X8 IOGT-NTO 152 Söderhamn Gävleborg 62 750 kr
2 P90 UNF Kravall Älvsborg 62 750 kr
4 F57 Vätterns ros Jönköping 59
5 E65 NSF Scoutkår Linköping Östergötland 58 200 kr
6 O26 Mölnlycke scoutkår av NSF Göteborg 55
6 E75 5602 Linköping Östergötland 55
8 R88 Unga Vuxna Skaraborg 54
9 Y64 IOGT-NTO Drömme Västernorrland 52
9 H53 IOGT-NTO Kalmar Kalmar 52
11 D81 IOGT-NTO Lf 225 Nyköping Södermanland 51
12 G87 Diana Kronoberg 50 200 kr
12 W85 IOGT-NTO Malung Dalarna 50 200 kr
14 O33 IOGT-NTO Vikingen, Uddevalla Göteborg 49
14 E28 IOGT-NTO 6670 Östergötland 49
16 AC35 SUPERAMUS Västerbotten 48
17 H32 Lönneberga-Silverdalen och Vena NSF-scoutkår Kalmar 47
17 A59 IOGT-NTO Blå Linjen Stockholm 47
19 M14 IOGT-NTO 2322 Malmö Skåne 46
19 A46 Lf 5125 Tollare Stockholm 46 200 kr
19 E34 79 Vidar av IOGT-NTO Östergötland 46
19 U91 IOGT-NTO Hallstahammar Västmanland 46
19 O43 Miljonlotteriet Göteborg 46
24 Y62 IOGT-NTO 1009 Friskt Mod Västernorrland 45
24 D13 Eskilstuna NSF Södermanland 45 200 kr
26 W92 IOGT-NTO 498 Hedemora Dalarna 44
27 X61 IOGT-NTO Hamrånge Gävleborg 43
27 AC60 IOGT-NTO Norsjö Västerbotten 43 200 kr
29 T98 UNF Offensiv Örebro 42 200 kr
30 H40 3761 Friska Viljor Kalmar 41
31 Z74 350 Fjällblomman Jämtland 39
31 M41 IOGT-NTO 51 Ängelholm Skåne 39
31 AC94 Lf 1301 Fjälets Krona Åsele Västerbotten 39
34 Z89 600 Näcken Jämtland 38
35 Y22 946 Jarlaborg Västernorrland 37 200 kr
36 W24 757 Venus Bergshyttan Dalarna 36
37 Y47 Lf 175 Sollefteå av IOGT-NTO Västernorrland 34
38 M18 IOGT-NTO Klippan-Örkelljunga Skåne 33
39 H56 Logen 5207 Stjärnan Hummelstad Kalmar 32 200 kr
40 R93 Göta Framtid 3461 Skaraborg 29
41 X52 Lf 178 Iggesund Gävleborg 28 200 kr
41 M4 5607 Sydkusten Skåne 28 200 kr
43 R79 Timmersdala Scoutkår av NSF Skaraborg 27
44 X80 Hälsingeskölden Gävleborg 25 200 kr
44 Y51 Lf 158 Hälleberget Västernorrland 25
44 N55 IOGT-NTO Leon Gambetta Halland 25
47 A20 IOGT-NTO 5564 Farsta Stockholm 24
48 M39 Drotten Lund Skåne 20
49 BD99 IOGT-NTO Arvidsjaur Norrbotten 17 200 kr
49 F97 369 Sävsjö Välgång av IOGT-NTO Jönköping 17
MELLANKLASSEN 11-20 deltagare
Plac Startnr Lagnamn Distrikt Poäng Vinst
1 A11 0072 Lf 14 Juni Stockholm 72 1 500 kr
2 E49 UNF Lansen Östergötland 66 750 kr
2 X9 Logen Mjölner Alfta Gävleborg 66 750 kr
4 BD37 C 1761 Norrbottens Väl Norrbotten 65 200 kr
5 W2 IOGT-NTO 154 Sågmyra Dalarna 64
6 U66 1123 Skinnskatteberg Västmanland 62
7 Z67 Östersunds Scoutkår av NSF Jämtland 61 200 kr
8 E69 IOGT-NTO-förening 32 Norrköping Östergötland 60 200 kr
8 X73 IOGT-NTO Gävle Gävleborg 60
8 A48 Föreningen Vildvuxen Stockholm 60
8 X1 Logen Enighet 438 Gnarp Gävleborg 60
12 U30 IOGT-NTO-förenignen Nr 3 Gustav Adolf Västmanland 59 200 kr
13 N77 Lf 3708 Framtiden Halland 58
13 P7 IOGT-NTO Gustav Wasa Älvsborg 58
13 BD17 Lannisgänget Norrbotten 58
16 G63 Värends Scoutkåt & Lf 6538 Dacke av IOGT-NTO Kronoberg 57 200 kr
16 G71 UNF 38 Kamratkretsen Kronoberg 57
18 P36 3015 Lindberget Älvsborg 56
18 W95 IOGT-NTO Borlänge Dalarna 56 200 kr
18 BD45 IOGT-NTO Luleå Norrbotten 56
21 M29 117 Otto Lindblad Skåne 55
22 Z44 IOGT-NTO 0277 Breidablick Jämtland 54 200 kr
23 X12 Syskonkedjan/Vänskapsbandet Gävleborg 53
24 E58 Lf 1831 Gustaf Wasa Älvsborg 52
24 R84 IOGT-NTO Lidköpings väl Skaraborg 52
26 A70 IOGT-NTO Jakobsberg/Upplands Väsby Stockholm 51
27 S15 C0389 Ägir Värmland 49
28 Y83 IOGT-NTO Härnösand Västernorrland 48
28 P68 5273 Starke Älvsborg 48
30 F10 Lf 306 Fridsam av IOGT-NTO Jönköping 47 200 kr
31 X23 IOGT-NTO Hudiksvall Gävleborg 46
32 P54 IOGT-NTO Floda/Tollered Älvsborg 45
33 X82 IOGT-NTO Ockelbo Framtid Gävleborg 44 200 kr
34 U16 IOGT-NTO 620 Protest Västmanland 43
34 M5 IOGT-NTO Globen Skåne 43
36 O96 Heimdals Bygdegille Göteborg 41
37 G3 6307 Tillsammans Kronoberg 40 200 kr
38 P72 Kamratringen 2716 Älvsborg 26
STORA KLASSEN 21- deltagare
Plac Startnr Lagnamn Distrikt Poäng Vinst
1 C42 Lf 4649 Funbo framtid Uppsala län 75 1 500 kr
2 W19 IOGT-NTO-rörelsen i Falun Dalarna 74 1 000 kr
3 C25 2010 Trots Allt/Arken Uppsala län 73 500 kr
4 F86 IOGT-NTO Snöklockan och Reftele NSF Jönköping 66
5 S27 3384 Linnea Värmland 65
6 S50 NSF Solglimten Karlstad Värmland 62 200 kr
7 A6 Vallentuna Scoutkår NSF o IOGT-NTO Vallentuna Stockholm 60
8 X76 Logen Dalens Ros Gävleborg 49 200 kr

 

Här finns årets frågor i tävlignen

Alla frågor 2015

Fråga 1 2015

Fråga 2 2015

Fråga 3 2015

Fråga 4 2015

Fråga 5 2015

5A

5B

5C


Fråga 6 2015

Fråga 7 2015

Fråga 8 2015

Fråga 9 2015

Fråga 10 2015

Fråga 11 2015

Fråga 12 2015

12A

12B

12C


Fråga 13 2015

Fråga 14 2015

Fråga 15 2015

Fråga 16 2015

Fråga 17 2015

Fråga 18 2015

Fråga 19 2015

Fråga 20 2015

Extra poäng 2015

Senaste nytt från Pumpen:

All info om 2015 finns ovan

IOGT-NTO
Box 12825
Stockholm Sweden
08-672 60 00